Gyakori hiba, hogy a percentilis táblázat segítségével egy átlaghoz hasonlítják a baba fejlődését. A percentilis táblázatokat és görbéket sok ezer gyermek adatainak megfigyelésével összesítette a Központi Statisztikai Hivatal, és arra ad választ, hogy a magyar baba magasságának és súlyának fejlődése miként oszlik meg. A kalkulátor nem ismeri Önt vagy gyermekét, kizárólag a megadott adatokra támaszkodik.
Az értékelés orvosi, gyermekorvosi, szakorvosi kompetencia, mely az anamnézis felvételén túl a szakmailag indokolt vizsgálatok elvégzését is feltételezi. A gyermekek egészségügyi kiskönyvében sajnos ma már nem található meg a percentilis görbe, azonban létezik ennek online változata is, amelynek segítségével 0-éves korig tudjuk követni gyermekeink hossz- és súlyfejlődését. Percentilis görbe gyakorlati használata.
Az adataink alapján készült el az első magyar növekedési sebesség percentilis grafikon, illetve táblázat , amely a gyermek-endokrinológusok részére nyújt támpontot a gyermek növekedési zavarainak megítéléséhez. A megadott e-mail címen elérhető vagyok, s készséggel adok további felvilágosítást a témával kapcsolatban. A legteljesebb percentilis adatok alapján dolgozunk, hiszen a súly mellett a testhossz, a fej- és mellkaskörfogat adatait is nyomon követheted kisfiúknál és kislányoknál egyaránt. Próbáld ki a kalkulátort, és ellenőriz jól fejlődik-e gyermeke eleget hízik-e hétről hétre, hónapról hónapra! A táblázat végén (az utolsó két oszlopban) az átlagosnál 2SD-vel korábban érő leányok percentilisei és az átlagosnál 2SD-vel későbben érő leányok percentilisei találhatók.
A percentiles értékek Az egyes csecsemők és kisgyermek súlyfejlődését mutató görbét a szakemberek az úgynevezett percentiles görbékkel összehasonlítva szokták értékelni. A növekedési percentilis táblázat megmutatja, hogy az adott életkorban a gyermekek hány százaléka kisebb mint a vizsgált személy. A testmagasság és az életkor metszéspontja adja az értéket.
Tények, tévhitek, konkrét gyakorlati tudnivalók a gyerekek betegségeivel kapcsolatban. Novák Hunor hivatalos oldala! Jól fejlődik gyermeked? Kövesd fejlődését hétről hétre percentilis kalkulátorral!
Saját gyermekünk táblázatát is elkészíthetjük, ehhez nyújt segítséget a babaszoba. A kalkulátorok fülre kell kattintani, azután a fejlődési görbék menüpontot bejelölni. Régebben a baba minden mérhető adatát kockás füzetbe írtuk, s a tanácsadáson a védőnő grafikont varázsolt belőlük.
Fejlődési kalkulátorunk segítségével megnézhete hogyan gyarapodik babád a hazai átlaghoz viszonyítva. Számold ki gyermeked testtömeg indexét! A gyermek BMI (testtömegindex) értékek fontos mutatói a csecsemő és a kisgyermek fejlődésének.
A túl magas érték gyermekkori elhízásra utalhat, míg a túl alacsony érték egészségügyi problémát jelezhet. Hogy megfelelő ütemben fejlődik-e gyermeke arról könnyen meggyőződhetsz a percentilis görbék segítségével. Néhány adatra van csupán szükség, amik megmondják, az átlagtól milyen mértékben tér el a kicsi növekedése. A és percentilis közé es értékek megfelel tápláltságot jeleznek. A és percentilis közé es érték már súlyfölöslegre, túltápláltságra utal.
Minél közelebb van a gyermek BMI értéke a 90. BMI = Testtömegindex: A leginkább alkalmazott, nemzetközileg használatos arányszám, mely segít meghatározni, hogy valaki elhízott vagy esetleg kórosan sovány. Ha például a percentilis kalkuláció eredménye 2 akkor az azonos nemű, azonos korú gyermekek -ának kisebb az adott paramétere az általunk megadottnál.
Gaus görbe) Tartósan érvényesülő pathológiás hatásokra ettől jelentős eltérés alakulhat ki lefelé és felfelé is. A hatás kiiktatását korrigáló „catch up - catch down” növekedés az eredeti csatornába visszahajlást célozza. Pest megyei Védőnői Nap, Ceglé (Odor A.) Előadás tartalma A szűrővizsgálatok rendje (0-évesekre vonatkozóan) A területi védőnők feladata a hatályos jogszabályok alapján ki? A testtömegindex-kalkulátor segítségével megtudhatja, hogy a testsúlya ideális, vagy elhízott, esetleg túl sovány-e. Léteznek az elhízás mértékét meghatározó más számítási módok, de a táplálkozási szakemberek jelenleg ezt a számítást tartják az egyik legmegbízhatóbb módszernek.
Táblázat 7: A real-time PCR kísérletekben használt primerek és szekvenciák. Náluk percentilis táblázatot alkalmaznak, mely azt mutatja meg, hogy az azonos nemű és életkorú gyermekek hány százalékának kisebb a testtömegindexe, mint a vizsgált egyénnek. Az 50-es percentilis az átlagos TTI-nek felel meg. A 97-esnél nagyobb percentilis kóros elhízásra utal, a 3-asnál kisebb pedig jelentős súlyhiányra.
A százalékosnál kisebb értékek jelentős súlyhiányra utalnak: feltétlen vizsgálni kell a gyermek egészségi állapotát, figyelembe kell venni táplálkozási és szociális körülményeit. Több olyan szoptatott csecsemőről hallottam már (és a saját gyermekem is közéjük tartozik), akik fejtörést okoztak gyermekgyógyászuknak, mert egyszercsak elkezdtek a vártnál lassabb ütemben gyarapodni - annak ellenére, hogy a szoptatott babákra megállapított, megfelelő súlytartományon belül növekedtek. Gyermekek esetében nem a BMI, hanem a percentilis táblázatot használjuk, a fenti táblázat nekik nem útmutató.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.