Az enyim , a tied mennyi lármát szűle, Miolta a miénk nevezet elűle. Az outsiderek, a kezdők, a félénkek, a szegények számára a gründolási láz és az állami vállalatok „spontán privatizációja” csak annyit ígér, amennyit bárkinek: kevesebb sorban állást, gazdagabb választékot, jobb kiszolgálást. S ez – nagy adag politikai hatalom birtokában – nem mindenkit elégít ki. Csokonai Vitéz Mihály: Az estve) - Salus populi suprema lex (A legfőbb törvény a közjó). Az alkonyodás folyamatát írja le eloször színekkel, majd hangokkal.
Ebbe a világba menekül, de csak késobb derül ki, mi elol. A társadalmat romlottnak mondja. A szépséget elpusztította a közönségesség. Negatív festés: a korabeli társadalom bunei. Az ‘ enyim ’ s a ‘tied ’ mennyi lármát szüle , Miolta a ‘miénk’ nevezet elüle.
All this talk of ‘mine’ and ‘yours’— That old word ‘ours’ is out of style. Evening,” Hungarian orig. Nagy munkát vállal az magára, Ki most kezébe lantot vesz.
Ha nem tudsz mást, mint. POWER AND POLITICS: Weberian Musings. University of California, Riverside. There are two wolves within you, a good one that causes you to help others and do well, and a bad one that causes you to be savage and hurtful. The one that wins out is the one you feed.
Az a tetőled nyert birtokom s vidékem, Mellynek én örökös földesura lettem, Mihelyt teáltalad embernek születtem. Egy másik testvér is meglátogatta az új csoportot, mire az előző: ők az enyémek, neked ott nincs mit keresni! Az enyim, a tied mennyi lármát szüle , Miolta a mienk nevezet elüle. Jézus tudta, hogy az övéit az Atya adta neki, ezért nyugodtan bízta őket az Atya kezére halála előtt. Ha valamiről, hát erről biztosan van mindannyiunknak tapasztalata, ha nem is első kézből, és ez talán nem is véletlen.
Egyre nehezebb a megélhetés, öregszik a társadalom, kevesebbet termel a paraszt. A gyerek osztálytársai ragaszkodnak a mobiltelefonjukhoz vagy a zsebpénzükhöz – hiába, ez a kapitalizmus, jól mondta az a valaki úgy pár száz tyúköltőnyi idővel ezelőtt, hogy az enyim, a tied mennyi lármát szüle. Még mindig jobb, mintha tagadnék. No de más panaszra okot adó dolgok is elhangzottak.
Rozi sír, mint a tenger, mint háborgó vihar, csapko mint foglyul ejtett. Sír, mint a síró éjjel, sír, mint a csillagok, kikből holnap a hajnal fényével kiragyog. Ketten mentünk be a templomba, de ígéreteink elhangzása után egy lettünk.
Ha kapcsolatunkról, életünkről nem tudunk így gondolkodni mienk, és engedünk az enyém- tied kísértésének, bizony rossz úton járunk. Akit tán tolvajjá a tolvaj világ tett, Mert gonosz erkölccsel senki sem született Berzsenyi Dániel: A közelítő tél c. Kölcsey Ferenc: Himnusz c. Nem született senki gazdagnak, szegénynek. A szerző arról beszél, amit Csokonai már a 18. Az enyim s a tied mennyi lármát szüle , Miolta a mienk nevezet elüle? Azaz a természetes emberi társadalma(ka)t az egyéni érdek , az arra ráébredés ( ezt hozta a filmben az ominózus úr) teszi tönkre.
Tankönyvünk az eddig tanultakra épül. Föltételezzük, hogy a mesék, népmesék, népdalok és az ifjúsági irodalom világában már otthonosak vagytok. Bízunk benne, hogy szabad időtök egy részét olvasással töltitek.
Hajdan a termő föl míg birtokká nem vált, Per, s lárma nélkül mennyi embert táplált.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.