Lehet kapni direkt japán rizsfűszert, különféle ízesítéssel. Ezt keverd bele a főtt, forró rizsbe, utána vizes, de nem sós kézzel formázd háromszög alakúra. Kipróbálhatod a savanyú szilvát (umeboshi), amit bele lehet dugni a gombóc közepébe, és utána formázhatod. Ez az onigiri leggyakoribb feltűnési formája.
Egyébként pedig olyan, mint a szendvics: otthonról elvitt, könnyen szállítható, kényelmesen, kézzel fogyasztható kaja abból, ami általában mindig van otthon. Az ebédes doboz “obento” olyan ismert kultusszal rendelkezik Japánban, hogy a világ többi részén is átvették a szokást. Egyik meghatározó alkotója a rizsgombóc mely ízletes töltelék készül, édes és sós változatban. Lehet tölteni, sütni, ízesíteni a rizst, kör, háromszög vagy négyzet alakúra formálni, algalapba csomagolni.
A japán rizsgolyó a legjobban kitalált ételek közé tartozik, Tápláló, a rizs, lazac és az alga hármasa ideális, egyensúlyban vannak benne az ízek és így teljes harmóniát alkotnak. A hagyományos japán konyha ízei a szamurájok évszázadaiban és az előző évezredben is ugyanazok voltak, mint ma, a számítógépek korában. Ha egy-egy ételt átvettek külföldről, azokat is a japán hagyományoknak megfelelően készítik el. Japán népmeséről lévén szó, a mesében a rák, megleckézteti a telhetetlen majmot, aki elcserélte az almamagját a rizsgombócért.
Már akkor foglalkoztatott, milyen lehet a rizsgombóc , és mivel nem kedvelem a kínai - japán konyhát, elhessegettem a gondolatot, mindaddig amíg meg nem láttam a TV. A rizst megfőzzük egy kis sóval, borssal, ételízesítővel, lehet jó ragadós, hogy könnyű legyen golyót formálni belőle. Ha kész, amíg forró, beleütünk tojást, és beleszórjuk a sajtot, majd összekeverjük, kicsit hagyjuk kihűlni, majd gombócokat formálunk belőle. Ugyanezt el lehet játszani zöldségekkel is, nem muszáj lazacnak lennie (répaszív, uborkacsillag, stb) A són kívül nem kell bele fűszer.
Japán egyik kedvenc ünnepi finomsága, a mochi: idén szilveszterkor ketten megfulladtak, többen pedig kritikus állapotban kerültek kórházba a nyúlós-ragadós édes rizsgombóc miatt. Ez minden évben előfordul, tavaly szilveszterkor is ketten fulladtak bele. Az iskolába, munkahelyre, kirándulásra készülő szendvics japán megfelelője az onigiri, azaz rizsgombóc. Már egy hete lefixáltuk a dolgot, és végül is egész délutánt erre szántuk, de megérte.
Rizsgombóc (SupplĂŹ di Riso) Egy újabb ötlet (az előző verzió után), a maradék rizottó hasznosítására. Mivel nagy rajongója vagyok a rizottónak, gyakran készítek, de valahogy mindig marad (mint legutóbb) egy-két adagnyi, amit szeretnék másnap hasznosítani, mivel nem szívesen dobok ki ételt. Praktikus, zárható, hordozható mini rizsgombóc -tartó vagy mini szendvics-tartó, állatos mintával. Két darabos készletben árusítjuk.
Japán barátaim kicsit háziasabban oldották meg a dolgot, saját készítségű rast beeffel, süteményekkel, salátákkal, pezsgővel és egy kakukktojással, a nem házi tojásos szendviccsel. De ez olyan tojásos szendvics, amihez hasonlót se ettem még, nem véletlenül hihetetlenül népszerű is. Japán legrégebbi cukrászdája az az Ichimojiya Wasuke, amit röviden csak Ichiwa-nak mondanak (Icsiva), mert ezt könnyebb megjegyezni. A bolt Kiotóban található egy híres szentély közelében, és a mochi-ra (mocsi – rizsgombóc ), illetve a meleg, pálcikás rizses édességre specializálódtak.
Egy 50-es és egy 80-as éveiben járó tokiói férfinak akadt végzetesen a torkán a jégkrémmel töltött rizsgombóc , a mocsi. Onigiri majonézes tonhallal töltve. A tokiói tűzoltóság szerdai közlése szerint további embert szállítottak kórházba elakadt gombóccal a torkában. Japán szinte minden régiójának megvan a saját rámenváltozata, a tonkocu típusútól (sertéscsontleves-alap) Kjúsú vidékén, a miszóalapú Hokkaidó szigetén népszerű. A mai japán szusi már nem sokban hasonlít a hagyományosra.
Eredetileg csak a halat fogyasztották el, a készítéséhez használt rizst eldobták. A narezusi egy fajtája, az erős aromájú funazusi , amit a Biva-tó környékén készítettek, nagyban hasonlít az eredeti erjesztett ételre. A japán bisztrókultúrának még nem tört ki a forradalma Budapesten, de ki tudja, simán esélyes, hogy a Jászai közelében található Kanpai Izakaya fogja zászlójára tűzni az igét, miközben talán még ő maga sem tud erről. Az hete nyílt étteremben más japán helyekhez képest.
Eben a blogban japán országot és német országot ismerjük meg. Lesznek benne japán képek és japán zenék. Néhány japán sztárt is meg is merhetünk.
Ezek a rizsgombócok mindig is nagy kedvenceim voltak, és mindig arra vártam, hogy Bécsben a kedvenc japán teázómban eszek majd. Aztán egyszer csak rájöttem, hogy mindig van a hűtőben maradék rizs, és összeszedtem minden bátorságom, és nekiduráltam magam. Az egyik legegyszerűbb japán fogás az úgynevezett onigiri, amely egyszerű rizsgombóc umeboshival töltve.
Az obentoban (dobozos ebéd) tálalt rizst is rendszerint umeboshival szokták díszíteni. Az így díszített obentokat régen hinomaru bentonak hívták, mivel a fehér rizságy és a piros umeboshi hasonlít a japán nemzeti. Egy harma-dikban pedig érettségi és felvételi felkészítõ foglalkozást is tartanak.
Van olyan gimnázi-um, ahol kalligráfia-tanfolyam mûködik. A második világháború után az Egyesült Államok olcsó lisztet exportált Japánba, és ez, valamint a frontról hazatérő japán katonák kínai konyhával kapcsolatos tapasztalatai lassan hozzájárultak a rámen népszerűsítéséhez – igaz, eleinte még csak különleges alkalmakkor fogyasztották, vendéglőkben.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.