Kiállítás megnyitó a Tihanyi Bencés Apátság kőtárában. Napjaikat imával és munkával töltik, közösen vagy külön, remeteként. A szerzetesi élet sosem csak magának a szerzetesnek a lelki előrehaladását szolgálja, nem pusztán elvonulás a világtól, hanem mindig másokért, az Egyházért, az emberiségért történik. Egy misszió hordozói, Jézus missziójának hordozói. A testvérek, nővérek az Egyház közösségében akarják követni Jézust, „a Bárányt, amerre csak megy” (Jel 14).
A világtól elzártan, zárt közösségben, kolostorban élők. Belépnek a végsőkig menő szeretet iskolájába. Azok a szabályok, ami szerint a szerzetesek éltek a kolostorban. A szerzetesek a szegénység, a tisztaság és az engedelmesség mellett némaságot is fogadtak.
Ha átmentek a „szűrőn”, a zoborhegyi remeteségben tett örökfogadalom után életüket a cellaházak valamelyikében töltötték. Monasztikus szerzetesek például a bencések, kartauziak, pálosok vagy a baziliták. Amint azt már fentebb is említettük, a keleti ortodox kereszténységben a szerzetesség némiképpen eltér a nyugati, katolikus világ kolostoraitól. Az ortodox kolostorokban a vallásos áhítat a legfontosabb eleme maradt a. Elsősorban olyan emberek, akiket Krisztus ragadott meg egészen személyesen, és akik erre a személyre szóló hívásra egész életük Neki ajándékozásával akarnak válaszolni. Nem volt alkalmas bárki erre a fajta szolgálatra.
A názáreti Jézus követőit először a szíriai Antióchiában illették a „keresztény” névvel (ApCsel 126). A név görög eredetű, a „Khrisztosz”, Krisztus (Felkent) jelzőből ered (héberül: Messiás). Az Újszövetség bemutatja, hogy Jézus az Istentől megígért és elküldött Felkent, a Krisztus. Gyere el és kérdezd meg te magad!
Budapesten a Március 15. Mi a különbség a jezsuiták és pl. Annyit tudok, hogy sokszor befolyásos emberek voltak, miniszterek, királyi tanácsosok, stb, illetve hogy sokszor ( pont a befolyásuk miatt ) üldözték őket. Rendben vagyok – a szerzetesi életet bemutató kampány indult. Sok képpel, közérthető, élvezetes stílusban vezeti végig az olvasót az európai és magyar szerzetesi gasztronómia világán.
Elmondja, hogy kik a szerzetesek , mivel foglalkoznak, és hogy az életüket keretbe foglaló szábályok és szokások (Szent Ágoston Szent Benedek regulái) mit is mondanak az étkezésről. Hogyan is élnek, mit is csinálnak? Kik a szerzetesek és szerzetesnők? Gyakran találkozunk, még gyakorló katolikusok körében is olyanokkal, akik nem tudják, kik a szerzetesek és főleg azt nem értik világosan, hogy mi a szerepük az Egyházban. Tudja-e, kik voltak a kassai vértanúk?
A magyar jezsuita rendtartomány védőszentjei, akik a 17. Pongrácz István és Grodeczki Menyhért jezsuita atyák, valamint Kőrösi Márk esztergomi kanonok voltak. Pünkösdjén, a június 8-ról 9-re virradó éjszakán szabadtéri szentségimádással egybekötött Szentlélekváró virrasztást tart a Hegyközi Karizmatikus Megújulás a sátoraljaújhelyi Szár-hegy (Magyar Kálvária) tetején lévő Szent István kápolnánál. A Maristák Istennek felszentelt testvérek. Arra szentelnek meg bennünket, hogy Mária példája által Jézust.
Közvetlenül Ausztria mellett, Magyarország területén, egy csendes, Kőszeg nevű kisváros szélén fekszik éves rendházunk, a Szent Imre Missziósház. Kik azok a marabuk és a Baye Fall szerzetesek ? Hogy lehet háziállat a pelikán? Mi az a mbalax és a balafon?
Afrikában, ahol országban fordultam meg antropológusként, az Utazz Afrikába Utazási Iroda vezetőjeként. Tanárok, akik egyben papok és közösségekben élő s zerzetesek. Egész életüket a gyerekek nevelésének és oktatásának szentelik. Tanúságtétele – melynek a szerzetesek és a világban élők számára egyaránt van mondanivalója – ragyogó illusztrálása annak Az alapítások könyvében olvasható mondatnak, amelyet a szentanya így fogalmazott meg: „Aki igazán szeret, az mindenütt szeret, s mindig Kedvesére gondol” (16).
Az ország legmagasabban fekvő kisvárosát a Franciaországból érkező ciszterci szerzetesek alapították. Kik voltak ezek a szerzetesek , akik európai hírű szellemi és gazdasági kultúrát teremtettek a Magas-Bakony háborítatlan erdőségeinek szívében? Utunk során erre a kérdésre is választ kapunk.
A Jézus Társasága jelenleg a római katolikus egyház legnagyobb létszámú szerzetesrendje.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.