Ha nem viszünk be elegendő mennyiségű folyadékot, akár ki is száradhatunk, főként a nyári kánikulában. Ennek enyhébb, közepesen súlyos és súlyos fokozata is van. A pótlandó víz mennyisége attól függ, mennyit vesztett.
Bizonyos betegségekben szenvedőknek, mint a szívbetegeknek, inkontinenciásoknak, állapotuk miatt korlátozniuk kell a folyadékbevitelt, ezért fontos kikérniük az orvos véleményét arról, mennyi folyadékra van szükségük betegség esetén a kiszáradás megelőzésére. Ne várjuk meg, amíg jelentkeznek a kiszáradás első jelei ! Figyeljünk oda a rendszeres, minőségi folyadékpótlásra! Egy egészséges felnőtt napi vízszükséglete kb. A sportolás és a hőség növeli a napi folyadékigényt. A kiszáradásnak vannak egyéb feltűnő jelei is: a bőr.
Ha a bőr szép, laza és sima, akkor elegendő vízmennyiség van a testben. Ha ráncos és gyűrt, akkor az a kiszáradás jele. A szarkalábak a kiszáradás tünetei és sima vízzel, megfelelő tápanyag-utánpótlással megszüntethető.
Beszéljünk a koleszterinről is. A baba lehet enyhén kiszáradt: ilyenkor sápadt, a bőre még rugalmas, tud rendesen sírni, tehát van könnye, a kutacsa rendben van. Lehet közepesen kiszáradt (ezt mérsékeltnek is nevezik): ilyenkor a bőre sápadt, veszít a rugalmasságából, nehezen tud könnyekkel sírni, besüppedt a kutacsa, kevesebbet pisil, láthatóan nincs jól. A dehidratációra utaló jeleket mindenképpen komolyan kell venni, ilyenek lehetnek a szomjúságérzet, sápadtság, szédülés, lepedékes nyelv, a bőr rugalmasságának megváltozása.
Gyermekek esetében a kórházba kerülés egyik leggyakoribb oka a kiszáradás, latinul exsiccatio. Ennek oka, hogy a kisgyerekek folyadékháztartása sokkal könnyebben és hamarabb felborul, mint a felnőtteké, ezért különösen veszélyeztetettek ebből a szempontból. A csecsemők és a kisgyerekek jobban ki vannak téve a kiszáradás veszélyeinek, mint a felnőttek. A krónikus dehidratáltság jelei : Ha hosszú időn keresztül áll fenn a szervezetben folyadékhiány, komoly tüneteket is érzékelhetünk magunkon, akár betegségek is kialakulhatnak, ezeket azonban gyakran későn vesszük észre!
Melyek a kiszáradás jelei ? Ha a beteg fogyása nem lépi túl a testtömeg -át és nem tapasztalunk egyéb tünetet (pl. nagyfokú bágyadtság, görcs) vagy szokatlan változást a testi működésekben, akkor valószínűleg nem kell kiszáradástól tartani. Azonnal forduljunk orvoshoz, ha csecsemőn, vagy kisgyermeken jelentkeznek a kiszáradás jelei. Ugyanezt tegyük súlyos, csillapíthatatlan hányás esetén is. A beteget szállítsuk azonnal kórházba, ha a sokk jelei mutatkoznak rajta.
Vegyünk magunkhoz némi táplálékot is, ha képesek vagyunk rá. A tudati állapot a feszülttől, a komatózus, nehezen ébreszthető állapotig változhat. A pulzus és a légvétel szám emelkedik, a vérnyomás csökken. A gyermekkori cukorbetegség jelei : a túl sok ivás is utalhat erre. Hogyan lehet felismerni, hogy a pelenkás csecsemő cukorbeteg-e?
A cukorbetegség fel nem ismerése akár életveszélyes állapotot is okozhat - ezért kell nagyon komolyan venni a jeleket. Mitől szárad ki a gyerek? A szülőknek meg kell tanulniuk felismerni ennek a betegségnek a jeleit, hogy mihamarabb tehessen ellene. Az időskori szenilitás első jelei a figyelem és összpontosítás csökkenése és a rövid távú memória zavara.
Az intellektus leépülése idővel olyan mértéket érhet el, ahol már olyan értelmi képességek is károsulnak, mint a számolási képesség, a felismerés, a kifejezőképesség, egészen addig, míg az illető akár. Például a hányás és a hasmenés, melyeknek során jelentős mennyiségű víz ürül ki a szervezetünkből. A világon a mai napig több millió gyermek hal meg a hasmenéses betegségek következtében kialakuló kiszáradástól. Mennyit kell innia egy 1-éves kisdednek, és mennyit a 4-éves nagyobb gyerekeknek?
Miért szükséges a folyadékpótlás betegségek idején?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.